شانگ چی و افسانه‌ی ده‌ حلقه

خانه‌ی اژدهای پنهان

دوره‌ی اول جهان سینمایی مارول با جنگ آخرالزمانی انتقام‌جویان با تانوس به پایان رسید. دوره‌ای که خشت اولش را مرد آهنین گذاشت و در نهایت به دنیای وسیع و پهناور ابرقهرمانان ختم شد. در این دوره تعدادی از انتقام‌جویان جانشان را برای نجات جهان فدا کردند و برخی هم بازنشسته شدند. از آن جمع چند نفری باقی ماندند تا جهان مارول را در برابر ابرشرورانی که خواهند آمد، حفظ کنند.

دوره‌ی جدید سینمایی مارول شاهد حضور ابرقهرمانان جدیدی خواهد بود که یکی از آن‌ها “شانگ چی” چینی است. شخصیت جدید مارول یکی از متفاوت‌ترین کاراکترهایی است که قدم به این دنیای پهناور گذاشته و قرار است در کنار دکتر استرنج و باقی رفقا جهان را از شر موجودات اهریمنی و انسان‌های پلید حفظ کند.

شانگ چی: از جوان آمریکایی تا ابرقهرمان چینی

شانگ چی با بازی سیمو لیو، که البته در ابتدای فیلم با نام “شان” شناخته می‌شود، جوان دهه‌ی شصت و هفتاد و هشتاد یا به قول آمریکایی‌ها “نسل هزاره” است که به عنوان پیش‌خدمت هتل و در کنار بهترین دوستش، کیتی، کار می‌کند و از کارش هم راضی است. این شرایط باعث شده تا در نظر دوستان و اطرافیانش آدمی باشد که هیچ هدفی ندارد و نمی‌خواهد پیشرفت کند.

اما این شرایط به سرعت تغییر می‌کند و با فشار نیروهای بیرونی مجبور می‌شود تا قدم در راهی بگذارد که به ابرقهرمانی ختم می‌شود. در طول فیلم با زندگی شانگ چی آشنا می‌شویم و بین گذشته و حال در رفت‌و‌آمدیم تا در نهایت به تصویر کاملی از این ابرقهرمان برسیم.

هر چند شانگ چی را به عنوان قهرمان داستان می‌شناسیم، اما او هم مثل “بیوه‌ی سیاه” تحت‌تاثیر شخصیت‌های جذاب اطرافش قرار دارد. تونی لئونگ در نقش شو ونوو، پدر شانگ چی، شخصیت کاریزماتیک و البته مخرب قصه را ایفا می‌کند که احساسات پدرانه و زورگویی‌های حاکمانه دارد. شیالینگ، با بازی منگر ژانگ، رییس باندهای زیرزمینی و خواهر شانگ چی است که در نقش “خواهر باحاله” می‌توانست حضور بیش‌تری در داستان داشته باشد.

بعد از این خانواده به شخصیت دستیار پایه‌ی قصه می‌رسیم. کیتی، با بازی آکوافینا، دختری از خانواده‌های مهاجر چینی است که سعی شده رابطه‌ی عاشقانه‌ای بین او و قهرمان داستان شکل بگیرد، اما ارتباط عاشقانه بین این دو آن طور نیست که بیننده را تحت تاثیر قرار دهد.

ابرقهرمانان کونگ فو: اکشن با چاشنی چینی

شانگ چی و افسانه‌ی ده حلقه یک فیلم ابرقهرمانی است و قرار است شخصیت‌هایی را ببینیم که قدرت‌های فوق بشری دارند و با ابرشرورهایی که آن‌ها هم قدرت‌های ماورایی دارند، به نبرد بپردازند.

اما صحنه‌های اکشن این فیلم چیزی از فراتر از بزن‌بزن‌های هالیوودی است و هنرهای رزمی رنگ‌و‌بوی شرقی به افسانه‌ی ده حلقه داده‌اند. این موضوع در ترکیب با جنگل‌های خیزران و بامبو و وزش باد و پرش‌های نرم جنگ‌آوران، یادآور فیلم‌هایی مثل ببر خیزان و اژدهای پنهان است.

هر چند صحنه‌های مبارزه‌ی کونگ فویی چندان زیاد نیست و به دو یا سه سکانس خلاصه می‌شود.

اژدهای چینی: نگهبان آب‌ها

اژدها یا اژدرمار جانوری باستانی و اسطوره‌ای است که در مشرق زمین، چه در ایران و چه در چین، به عنوان نماد آب شناخته می‌شود و اگر نابود شود، آبادی هم از بین خواهد رفت. اژدهای شرقی، برعکس هم‌خانواده غربی، یک مار خیلی خیلی خیلی بزرگ و دارای دست و پا است و برای پرواز احتیاجی به بال ندارد.

اژدها در شانگ چی فقط یک سمبل یا نشانه نیست، بلکه شخصیتی است که می‌توان آن را هم‌پایه‌ی شخصیت‌های اصلی قرار داد که در پرده‌ی آخر همراه با شانگ چی به جنگ موجود اهریمنی می‌روند. پرده‌ی آخر نبرد دو اژدها است؛ اژدهای چینی نگهبان آب‌ها و اژدهای بالدار خشک‌سالی.

شانگ چی: ممنوع در چین

شانگ چی به عنوان یکی از شخصیت‌های مارول برای اولین بار در سال ۱۹۷۳ میلادی _ ۱۳۵۲ خورشیدی _ معرفی شد، اما طراحی این شخصیت با چهره‌ای زرد و پدری دیکتاتور چندان به مذاق چینی‌ها خوش نیامده است و بعضی از مدیران فرهنگی چین آن را نمادی از شی جین پینگ، نخست وزیر فعلی این کشور، می‌دانند.

هر چند بخشی از دیالوگ‌های شانگ چی و افسانه‌ی ده حلقه به زبان چینی است و عناصر و اِلِمان‌های شرقی تشکیل‌دهنده‌ی پایه‌ی داستان هستند و نیز هیچ اهانتی به ملت چین نشده است، با این حال سانسورچی‌های چینی مخالف اکران این فیلم در کشورشان هستند.

پیام بگذارید