شبح عشق

بردگیم قلب‌ها

هر ساله نزدیک به روز عشاق، آدم های زیادی به این فکر می کنند که اگر الان همراهی داشتم چقدر زندگیم زیبا‌تر بود. یا اگر با کسی در رابطه باشند شاید با خودشان فکر کنند که آیا این رابطه بهترین رابطه ی ممکن برای من بود یا نه. رابطه عاشقانه ی بین دو فرد همواره جزو مسائل و دغدغه های اصلی بشر بوده است. ما همیشه به پیدا کردن معشوق خود فکر می کنیم و اگر روزی پیدایشان کردیم توقعمان این است که همه چیز باید خوب و قشنگ و زیبا پیش برود. اما واقعیت از آنچه ما توقع داریم متفاوت است. هر رابطه ی موفقی که اطرافمان می بینیم حاصل تلاش و کار زیادیست که دو طرف رابطه در این مسیر انجام داده اند. تلاش برای یادگیری همه جنبه های طرف مقابل، تلاش برای پیدا کردن علایق طرف مقابل، سورپرایز کردن، برنامه ریختن برای زندگی و هزاران کار دیگر که دو نفر برای زندگی مشترکشان انجام میدهند. گاهی این تلاش ها مسمر به ثمر میشود و گاهی تنها راه موجود جدایی و ناراحتی های فردی پس از آن است.

حال اگر شما هم خیلی های دیگر دوست دارید که بدون شکسته شدن قلبتان و بی هیچ پیامد سنگینی روابط طولانی مدت مختلف را تجربه کنید‌،‌ برای شما خبری خوب دارم. بازی Fog of Love  یا شبح عشق این قدرت را به شما و یک بازیکن دیگر می دهد که بتوانید روابط عاشقانه متفاوت را تجربه کنید. این بازی که توسط جیکوب جاسکوو (Jacob Jaskov) طراحی و در سال ۲۰۱۷ منتشر شد به سراغ معقوله ی  همیشه جذاب عشق و روابط عاطفی رفته است.

شما در این بازی در نقش دو نفر که در ابتدای آشنایی خود هستند، شروع به بیشتر شناختن و پی بردن به ریزه کاری های شخصیت طرف مقابل می پردازید. در ابتدای بازی هر کس به طور تصادفی با کارت هایی که میکشید یک شخصیت برای خودتان می سازید تا در چند ساعت آینده به جای این شخصیت یا تلاش به حفظ رابطه کنید یا قید رابطه را بزنید و به همه اهداف شخصیتان برسید. شما برای شخصیتتان جنسیت، شغل،‌ خصوصیات اخلاقی و با توجه به انتخاب هایتان یک داستان در مورد پیشینه شخصیت انتخاب می کنید. سپس نوبت خصوصیات ظاهریست جایی که بازی به شکلی هنرمندانه انتخاب آنرا به بازیکن مقابل سپرده است. هر کس با استفاده از کارتهای موجود سه خصوصیت ظاهری  در شخصیت شما که برای شخصیتش جذاب بوده را انتخاب می کند و به شما می دهد.

بازی پس از ساختن و انتخاب شخصیت ها شروع می شود. هربار سناریویی متفاوت به صورت تصادفی رخ می دهد و شما باید با کمک گرفتن از کارت های توی دستتان راه حلی برای این سناریو پیدا کنید. اما نکته ی مهم در جواب دادن به این سناریوها در نظر گرفتن خصوصیات اخلاقی شخصیتتان است. بر روی هر کارت خصوصیت اخلاقی و روی برد اصلی بازی تعدادی پیکان با رنگهای مختلف وجود دارد این علامت ها مشخص کننده هدف شخصی شماست. اهمیت این پیکان های رنگی در این است که شما در انتهای بازی علاوه بر اینکه به دنبال پیدا کردن سرنوشت این رابطه هستید، مجبور هم هستید که اهداف شخصی شخصیت ساخته شده هم به دست بیاید. این پیکان ها که ۶ دسته بندی دارند شامل نظم، کنجکاوی، برونگرایی، حساس بودن، ملایمت و خلوص می شوند.

برای مثال بر روی کارت خصوصیت اخلاقی «عادل» شما ۵ عدد پیکان آبی به سمت بالا می بینید. پیکان آبی در بازی تعیین کننده خلوص هر شخصیت است. هرچه تعداد انتخاب های خالصانه تری انجام دهید تعداد امتیاز هایی که بالای پیکان آبی بر روی برد بازی می گذارید بیشتر خواهد بود و هر چی دغل بازتر و ریاکارتر انتخاب کنید تعداد امتیاز ها بر روی پیکان رو به پایین آبی بیشتر می شود. حال اگر در شرایطی که سناریو بازی به شما تحمیل کرده است مجبور به دروغ گویی یا غیر عادلانه رفتار کردن شوید شما در انتهای بازی امتیاز از دست خواهید داد. این موضوع اما وقتی جالب تر می شود که طرف مقابلتان خبری از این خصوصیات اخلاقی ندارد. شما در ابتدای بازی این خصوصیات انتخاب کرده و تا لحظه ای که بازی تمام می شود این کارتها را به طرف مقابل نشان نمی دهید.

بازی به خوبی تمام مراحل مختلف یک رابطه را بازسازی کرده است. در ابتدای اکثر سناریو های بازی اتفاقات شیرین هستند و هر چه در بازی پیش می روید شانس این که کارتهای دراماتیک یا دعوا دار به اضافه شود بیشتر و بیشتر می شود. هر نوبت یکی از دو نفر یک کارت سناریو از میان کارت هایی که در دست دارد بازی می کند و هر دو نفر باید از بین گزینه های موجود در بازی و با توجه به خصوصیات مد نظرشان انتخابی انجام بدهند. بر روی هر کارت سناریو ۴ گزینه ی مختلف وجود دارد که هر کدام بازخوردی متفاوت دارد.

برای مثال بر روی کارت «شبیه یک آینه» معشوق شما و معشوقتان در محیطی عاشقانه به در حال صحبت هستید. هر کدام به دیگری می گوید «که من و تو همانند یک آینه شبیه هم هستیم اما چیزی که من بیشتر از همه در تو دوست دارم ….» و شما باید از بین چهار گزینه یکی را انتخاب کنید. هر کدام را که انتخاب کنید شما و همراهتان در آن راستا امتیاز میگیرید مثلا در این کارت اگر شما گزینه ی آخر، کنجکاو بودن و روشن فکر بودن را انتخاب کنید هر دو بازیکن در راستای کنجکاوی امتیازی روی پیکان سمت بالا می گیرند. در این شرایط اگر یکی از خصوصیت اخلاقی شخصیتتان محافظه کار باشد شما متعاقبا از انتخاب طرف مقابل خوشحال نخواهید شد. اما نکته ی دیگری که در این انتخاب مهم است حدس زدن جواب نفر مقابل است. گاهی اوقات خوب است که هر دو نفر یک جواب یکسان بدهند چون بازی به شما جایزه می دهد و علاقه اتان به یکدیگر بیشتر میشود اما گاهی اوقات هم باید مراقب باشید که جوابتان یکی نباشد که به دعوا و دردسرش نمی ارزد.

بازی همواره شما را با پستی و بلندی های مختلف یک رابطه جدید روبرو می کند و شما را به مرور زمان مجبور به از خودگذشتگی های مختلف می کند. این موضوع هر چه در بازی پیش میروید سخت تر و سخت تر می شود. دلیل این سخت تر شدن وجود کارتهای دیگریست به نام کارتهای سرنوشت. در ابتدای بازی هر شخص ۵ کارت سرنوشت در دست دارد که هر کدام تصوری از آینده ی این رابطه است و در چند مقطع بازی شما را مجبور به حذف کردن مخفیانه ی یکی از این کارت ها می کند. هر چه در بازی پیش می رویم با توجه به وقایع رخ داده شما به این نتیجه می رسید که یک یا چند از این سرنوشت ها شانس بیشتری برای رخ دادن دارند. اما نکته مهم تر در انتخاب این کارت ها حدس زدن این است که طرف مقابلتان چه انتخابی در سر دارد. درست همانند یک رابطه ی واقعی آیا شناخت شما از طرف مقابل درست است یا خیر؟ آیا طرف مقابل در فکر پایان بخشیدن به این رابطه است یا در حال برنامه ریزی برا ازدواج با شماست.

همه ی این سوال ها هر چه در بازی بیشتر پیش می رویم توسط تصمیم های هر دو نفر پاسخ داده می شود. در انتهای بازی هر دو نفر انتخاب باقی مانده برای سرنوشت این رابطه را به دیگری نشان می دهند. خوشا به حالتان اگر هر دو یک سرنوشت برای این رابطه انتخاب کرده باشید. در این صورت سرنوشت رابطه مشخص است اما این به این معنی نیست که هر دو نفر با هم برنده بازی شده اند شما تنها در حالتی هر دو برنده می شوید که هر دو یک سرنوشت را انتخاب کرده و خوشحالی شخصی شخصیتتان نیز تامین شده باشد.

اگر شما شخصیتی عادل بوده اید و در طی این بازی برای حفظ رابطه مجبور به دروغ گفتن های مداوم بودید شخصیت شما نه تنها اشتباهات زیادی کرده بلکه در رابطه ای مانده که اصلا به خوشحالی فردی اون کمکی نمی کند. اگر دو نفر دو کارت مختلف انتخاب کنند بسته به کارت انتخاب شده نیز رابطه می تواند پایان یا ادامه یابد. اما تنها وقتی که یکی از دو طرف تصمیم به اتمام رابطه است مطمئنا این یک رابطه ناموفق بوده و تنها کسی برنده است که در طول این سفر از خوشحالی فردی و اهداف زندگی خود صرف نظر نکرده است.

بازی شبح عشق بازی جذاب و کوچک با استاندارد تولیدی بسیار بالاست. این بازی المان های نقش آفرینی و تا حد خوبی استنتاجی را در کنار هم به خوبی گنجانده است. شما همواره بین وفادار ماندن به رابطه یا وفادار ماندن به اهدافتان در حال انتخاب هستید و امیدوارید که طرف مقابل کمی شما را درک کند و برای شما از خود گذشتگی کند. این برد گیم خاص حتما ارزش حداقل یکبار بازی کردن را دارد. با اینکه بازی برای دو نفر طراحی شده است اما قابلیت بازی کردن به شکل گروهی بین دو تیم را نیز دارد. اگر دوست دارید از این بازی نهایت لذت ممکن را ببرید در نظر داشته باشید که قسمت نقش آفرینی بازی و نقش بازی کردن به شدت مهم است. و در انتها اگر با همسر یا همراه خود بازی می کنید یادتان باشد این فقط یک بازیست و طرف مقابل این انتخاب ها را بر اساس شخصیتی که در بازی داشته کرده است و اینها انتخاب های شخصی خود او نیست.

نمایش نظرات (1)