معرفی مجموعه قیام سرخ

قیام سرخ مجموعه‌ی دنباله‌داری به نویسندگی پیرس براون است که تاکنون پنج جلد از آن منتشر شده ­و جلد ششم و پایانی‌اش نیز در دست نگارش می‌باشد. به محض انتشار جلد اولِ این مجموعه به نام قیام سرخ در سال ۲۰۱۴، این اثر توانست ستایش و تمجید خوانندگان و منتقدان را برانگیزد.

در صلح زندگی می‌کردم، اما دشمنانم مرا به جنگ کشاندند.

داستان قیام سرخ روایت‌کننده‌ی سرنوشت فردی به نام دارو، عضو طبقه‌ی سرخ و از پست‌ترین نژادهای تحت فرمان حکومت است. هفتصد سال از زمانی که انسان‌‌ها دیگر سیارات را مستعمره‌ی خود کردند، می‌گذرد؛ حکومتی که افراد را بر اساس رنگ دسته‌بندی می‌کند. دارو تمام روز سخت کار می‌کند و همیشه بر این باور است که روزی به ­همراه مردمش می‌تواند مریخ را به محل سکونتی امن و آرام برای نسل آینده بدل سازد. با وجود سختی‌های زیاد، دارو زندگی‌اش را سپری می‌کند؛ زیرا می‌پندارد خون و عرق او، روزی جهانی بهتر را برای فرزندانش به­ ارمغان می‌آورد.‌

این داستانی درباره‌ی یک قیام است. داستانی درباره‌ی عشق، رفاقت و خیانت. داستانی درباره‌ی جهانی که مسیرش را گم کرده است؛ جهانی که امیدی در آن نیست.

پیرس براون در قیام سرخ با استفاده از هوش و خلاقیت خود، اسطوره‌های اصیل رومی را با داستان‌های علمی-تخیلی درمی‌آمیزد و داستانی به عظمت منظومه‌ی شمسی خلق می‌کند که در ابتدا خیلی آهسته و کوبنده گام برمی‌دارد و در اواسط و بخش‌های پایانی، توالی سریع اتفاقات و سبک روایت براون نفس را در سینه‌ی مخاطب حبس می‌کند.

همه‌ی ما خواهیم مُرد و جهان بدون کوچک‌ترین اهمیتی به مرگ ما، ادامه خواهد یافت. تنها فرصتی که داریم همان فریاد در میان باد است… اینکه چطور زندگی کنیم، چطور بمیریم و پیش از مرگمان چقدر ایستادگی کنیم.

کتاب اول قیام سرخ شروعی عالی برای یک چندگانه‌ی بزرگ و جذاب است و اگر شما از جمله کسانی هستید که از آثاری مانند عطش مبارزه، سه‌گانه‌ی معروف سوزان کالینز و یا حتی مجموعه‌ی گستره به نویسندگی جیمز اس. ای. کوری لذت می‌برید، به احتمال زیاد از قیام سرخ هم لذت خواهید برد.

پیرس براون نویسنده و فیلم­نامه‌نویس آمریکایی،‌ فارغ‌التحصیل دانشگاه پیرداین در رشته‌ی علوم سیاسی و اقتصاد است. او در سال ۲۰۱۰ بعد از فارغ‌التحصیلی در دانشگاه، مدتی در ستاد انتخاباتی کاندیدای جمهوری‌خواه دینو روسی کار کرد. سپس برای شرکت ان­بی­سی به تولید برنامه پرداخت. او کتاب قیام سرخ را در حال کار برای ان­بی­سی و درحالی‌که در پارکینگ استاد درس علوم سیاسی خود زندگی می‌کرد نوشت.

در سال‌های اخیر، خبر ساخت یک اقتباس تلویزیونی از این مجموعه مطرح­ شده است. خود پیرس بروان نیز اعلام کرده که یک تیم از نویسندگان، عوامل تولید و یک شورانر برای توسعه‌ی این اقتباس در حال فعالیت هستند.

نمایش نظرات (4)