لذت یک شب طولانی و بی‌پایان.

Enjoy a long and endless night

لذت یک شب طولانی و بی‌پایان

کابوس

کابوس، بخشی جدانشدنی از ذهن انسان و چرخه خواب همه­‌ماست. همه‌­ما به فراخور نوع زندگی، محلی که در آن زندگی می‌کنیم و رخدادهایی که در طول روز یا حتی سالیان گذشته برایمان رخ داده، کابوس‌هایی با کیفیت‌های گوناگون می‌بینیم. برخی کابوس‌ها بیشتر به خوابی ناآرام شباهت دارند. برای مثال گیرافتادن در هزارتویی که فرار از آن مقدور نیست و درنهایت ما با صدای ساعت یا زنگ تلفن­‌همراهمان بیدار می‌شویم. گاهی ­اوقات کابوس، جنبه‌ای هولناک‌تر پیدا می‌کند. در همان هزارتو گرفتار شدیم و هیولایی هولناک یا حتی رئیسمان که از دست ما به سطوح آمده. البته به­نظر من کاملا حقش است، دنبالمان کرده و هیچ راه فراری هم از دستش نداریم.

اما گاهی ­اوقات کابوس، جنبه مریض دلپذیری پیدا می‌کند که همزمان هم با تمام وجود آرزو می‌کنیم صبح شود، یا به­‌نحوی از خواب بیدار شویم و همزمان دلمان می‌خواهد تا آخر ماجرا برویم تا درنهایت بفهمیم که جریان از چه­‌قرار بوده… اما به­‌ندرت کسی دچار کابوسی می‌شود که نه‌­تنها خودش در روند ماجرا آن‌­هم به­‌صورت خودآگاه، نقش اصلی را ایفا کند و هم‌­اینکه کابوسش، به فراخور تصمیم‌ها و کارهایی که در خواب کرده، پایان‌های متفاوتی داشته باشد.

حالا تصور کنید کابوس، خودآگاه خودمان است و ما در روند ماجرا و بخصوص اینکه پایانی خوش داشته باشد یا هولناک، نقش اصلی را ایفا می‌کنیم. هرآنچه که در خواب می‌بینیم به­‌نوعی مانند ما درگیر این جهان هولناک دوبُعدی شده‌اند و سرنوشت‌شان نیز به‌­دست ماست. از پرنده و حیوانات و گیاهان گرفته تا پرستار بیچاره بیمارستان و دکتری که از کل بدنش، فقط سر و گردنش باقیمانده. اما با فداکاری بسیار همچنان به انجام وظیفه‌اش یعنی دیدن بیمارانی که برای مثال، روده‌هایشان بیرون ریخته و روده­‌به‌­دست، در انتظار رسیدن نوبت‌شان پشت در ایستاده‌اند، عمل می‌کند.

این توصیفات هولناک و مریضی که در بالا به آنها اشاره کردم نه یکی از داستان‌های کوتاه لاوکرفت و امثالهم است، و نه از خودم درآوردم تا شمای خواننده را تا اینجا دنبال خودم بکشم، بلکه ماحصل ذهن مریض بزرگواری است که بازی Bad Dream: Coma را طراحی کرده. بازی رایانه‌ای منحصربه­فردی که طراحی بسیار ساده‌ای دارد، اما نه­تنها خط سیر داستانی دلپذیری دارد که معماهای فوق‌العاده‌ای نیز برای بازیکن درنظر گرفته. اما نقطه قوت این بازی که آن را با بازی‌های همانند خودش متمایز می‌کند، نقش داشتن تصمیماتی است که شما در طول بازی می‌گیرید.

هر تصمیمی که می‌گیرید هرچقدر جزئی ،مانند چیدن یک گل، می‌تواند پایان کاملا متفاوتی در انتها برایتان به­ارمغان بیاورد. حتی شخصیت‌هایی که درطول بازی با آنها روبرو می‌شوید نیز متاثر از این تصمیم‌ها بوده، ظاهرشان نیز به فراخور هرآنچه در بازی انجام بدهید، تغییر می‌کند.

اما این فقط تصمیم‌هایی که می‌گیرید نیست که روند بازی را تعیین می‌کند. حتی فراهم­‌کردن آیتم‌هایی که برای حل معماها به آن‌ها نیاز دارید نیز در شکل‌گیری انتهای بازی نقش دارد… مثلا بیماری در یکی از اتاق‌های بیمارستان بستری است که به چشم، گوش، مو و امثالهم نیاز دارد… شما هم می‌توانید این موارد را با کمک سایر شخصیت‌های بازی به­‌دست بیاورید، هم اینکه قیچی بردارید و چشم بیمار دیگری که در اتاق بغلی خوابیده دربیاورید و برای بیمار مورد بحث ببرید.

یا پیرمرد مریضی ،منظورم از مریض روانی نیست، بنده‌خدا واقعا مریض است، از شما می‌خواهد برایش غذا ببرید؛ پیرمرد مورد بحث نمی‌تواند غذا را بجود بنابراین بردن غذای جامد برایش فایده‌ای ندارد. چکار می‌کنید؟ از کافه‌تریای بیمارستان برایش سوپ می‌گیرید؟ چه کار عبثی… وقتی می‌شود غذای جامد را به عنکبوت بزرگی که در یکی از اتاق‌ها خوابیده بدهید و او برایتان بجود، چرا پولتان را الکی به آشپز غرغروی بیمارستان بدهید؟ درخصوص تأمین نوشیدنی اصلا صحبت نمی‌کنم، خودتان بروید ببینید چطور باید برایش نوشیدنی فراهم کنید.

این بازی نسخه‌های دیگری هم دارد که با عناوین مختلف هم از اینترنت قابل دانلودکردن است و هم قابل خریدن… من پیشنهاد نمی‌کنم که فقط یک روش را برای تهیه بازی امتحان کنید، خدا را چه دیدی، شاید پایان خیلی متفاوت‌تری برایتان رقم خورد.

بازی توسط شرکت Desert Fox و در ۹ مارچ ۲۰۱۷ به بازار عرضه شده. به چندان سیستم قدرتمندی نیاز ندارد و با یک کامپیوتر معمولی هم می‌توانید از بازی­کردنش لذت ببرید… جدای طراحی بسیار ساده، در طول بازی از موسیقی بسیار زیبا و قدرتمندی بهره‌مند خواهید شد که کاملا با فضای داستان و تصمیم‌های بعضا هولناکی که می‌گیرید، همخوانی دارد.

خوشبختانه ،یا متاسفانه، بیماری کرونا هنوز در دنیا مشغول تاختن است و احتمالا مراسم یلدای امسال، ناچار به تحمل جمع گرم و صمیمی خانواده و فامیل دور و نزدیک نخواهید بود. بنابراین برای سپری کردن یک شب طولانی، می‌توانید با خیال راحت این بازی را نصب کرده و تا خود صبح با تصمیم‌های هولناک‌تان انتقام این مدت قرنطینه را سر شخصیت‌های بیچاره بازی خالی کنید.

این بازی برای پلتفورم‌های نینتندو سوئیچ، ویندوز، مک و مکینتاش عرضه شده و امتیازی که در استیم کسب شده، ۹ از ۱۰ است.

پیام بگذارید