ده نمونه از بهترین‌های بازگشت از مرگ در دنیای بازی

ایستر نزدیک است، و برای همین فرصت خوبی است تا نگاهی به کاراکترهای متعددی که در بازی‌های ویدیویی کشته شده‌اند اما بعد به سرزمین زندگان بازگشته‌اند، بیندازیم. قهرمان‌ها و آدم بدهای ما توسط جادو، سایبرنتیک، سفر در زمان، و بسیاری راه‌های دیگر با قدرتی بیش‌تر از قبل، از مرگ باز می‌گردند و اکثر اوقات در جست‌وجوی انتقام هستند.

علی‌رغم جوانتربودن این رسانه، تعداد موارد بازگشت از مرگ در بازی‌های ویدیویی به نسبت بسیار بیش‌تر از ادبیات و سینما است و موضوع بسیار محبوبی برای بازیکنان است. در انتخاب این عناوین قدرت نویسندگان داستان بازی در پرداختن به موضوع بازگشت از مرگ ملاک نبوده است، بلکه به ماندگاری، محبوبیت و تاثیرگذاری این آثار به عنوان یک بازی _ و نه داستان _ توجه شده است.

نکته: این مقاله اسپویلرهای بعضاً مهمی از برخی بازی‌های مطرح را در خود جای داده است.

Mass Effect 2

درست در شروع بازی برای فرمانده شپرد، قهرمان ما، اتفاق ناگواری می‌افتد و لباس فضانوردی‌اش سوراخ می‌شود و از خفگی می‌میرد. فکر می‌کنم همه موافق باشیم که این‌گونه مردن راه دردناکی برای رفتن است. بدن بی‌جان شپرد به مدار سیاره‌ای کشیده می‌شود، سازمان سربروس کالبدش را پیدا می‌کند و دو سال تمام را طی پروژه Lazarus صرف بازگرداندن شپرد به زندگی می‌کند. پروژه Lazarus یکی از متهورانه‌ترین و پرهزینه‌ترین پروژه‌های تاریخ بشر است که فقط توسط دانش و منابع به ظاهر پایان‌ناپذیر سربروس محقق می‌شود.

Destiny 2

اولدرن ساو، آدم بد‌ه‌ی اصلی بازی Destiny 2: Forsaken در انتهای حماسه‌ی Destiny می میرد و همه‌مان نفس راحتی می‌کشیم! جز این که چند ماه بعد یک میان‌پرده نشان داد که ظاهرا وی به زندگی بازگشته است. بعدا متوجه می‌شویم که روحی به اسم “Pulled Pork” وی را به عنوان “The Crow” زنده می‌کند، یک محافظ نور که حالا جز آدم خوب‌ها است. او حالا جزئی از طلایه است و در طی “فصل برگزیدگان” با اوسیریس و آماندا هالیدی خوش‌و‌بش می‌کند.

هم‌چنین تمام محافظین (کاراکترهای بازیکنان) در Destiny2  یک بار مرده‌اند و توسط یک روح زنده شده‌اند. دیگر نیازی به قایم‌شدن در یک غار برای 40 روز نیست، کمی تابش نور و یک شوخی بامزه اس نولان نورث شما را سر حال می‌کند!

Skyrim

یک نکته‌ی جالب: تمام اژدهایان Skyrim توسط آدم بده‌ی اصلی داستان، آلدوین، زنده شده‌اند. اگرچه فانیان قادر به کشتن کالبد فیزیکی یک اژدها هستند، قادر به صدمه‌زدن به روح نامیرای آسمانی‌اش نیستند و همین به آلدوین اجازه داد تا با استفاده از جادو آن‌ها را به زندگی بازگرداند. تنها راه کشتن یک اژدها این است که اژدهازاد (Dragonborn) باشید و روح اژدها را پس از مرگش جذب کنید.همممم…چه خوشمزه!

Tekken

هیهاچی میشیما یک پدر افتضاح است. و این نکته حتی قبل از این که پسر 5 ساله‌اش، کازویا میشیما را، صرفا برای این که توانایی‌اش را در بقا بسنجد در دره بیندازد، هویدا می شود. سال‌ها بعد، کازویا که حالا قدرتمند شده است پدرش را می‌کشد و انتقامش را می‌گیرد، ولی داستان می‌چرخد! هیهاچی نمرده است و در انتهای Tekken2 پسرش را در یک آتشفشان می‌اندازد. خانواده‌ی میشیما شدیدا به تراپی نیاز دارند.

ولی صبر کنید، هنوز مانده است! بقایای ذغالی کازویا توسط شرکت G که در زمینه بایوتک بسیار پیشرفته است پیدا می‌شود و آن‌ها وی را به زندگی بازمی‌گردانند تا با پدرش کتک‌کاری کند و در نهایت در نبرد شکستش دهد. چه پایان خوش و خرمی!

Metal Gear Solid

هیدئو کوجیما عاشق برگرداندن کاراکترهای به شیوه‌های خیلی خیلی احمقانه است. لیکوید اسنیک در Metal Gear Solid2 با تسخیر ریوالور آسلات به زندگی باز می‌گردد، ولی در انتهای Metal Gear Solid4 آسلات موفق شده از تسخیر رهایی یابد. فقط یک مساله می‌ماند و آن این است که هنوز فکر می‌کند در تسخیر است، چون خودش را مغزشویی کرده! به همین سادگی.

و بعد بیگ باس را داریم. او در انتهای اولین Metal Gear Solid  کشته می‌شود _ فقط بعدا ماست‌مالی کردند که غول آخر “Venom Snake” بوده _ و یک بار دوم در انتهای Metal Gear Solid2 کشته می‌شود، با این تفاوت که درواقع در کما نگه داشته می‌شود و بعدا به عنوان یک فرد فوق‌العاده پیر زنده شده و در انتهای Metal Gear Solid4  همه چیز را توضیح می‌دهد. (توجه کنید که در اواسط بازی با آتش‌زدن بدنش مرگش را فیک می‌کند).

Detroit: Become Human

مارکوس که یکی از قهرمانان اندروید بازی است، در یکی از فصل‌های نخستین بازی با شلیک گلوله کشته می‌شود (بیایید فعلا فرض کنیم اندرویدها می‌توانند در درجه اول زنده باشند). بعدا می‌بینیم که بدنش در یک محل جمع‌آوری زباله پرت می‌شود و آن‌جا در کمال تعجب سوسوی ضعیفی از زندگی به وی باز می‌گردد و مجبور می‌شود که با استفاده از اجزای دیگر اندرویدهای در حال مرگ، خود را سرپا کند. این یکی از قسمت‌های ترسناک و کثیف بازی است و نشان می‌دهد که اندرویدها نیز مانند انسان‌ها هر کاری برای زنده‌ماندن انجام می‌دهند.

Bioshock 2

یک بازی دیگر که درست در ابتدا شما را به عنوان سوژه‌ی دلتا می‌کشد. فیلم آغازین دلتا را نشان می‌دهد که همراه با النور _ یک Little Sister _ در رپچر می‌دود، در حالی که سوفیا لمب، یعنی آدم بد اصلی، به وی می‌گوید که النور دخترش نیست. به اندازه‌ی کافی رذیلانه نیست؟ سوفیا بعد وی را مجبور می‌کند که تفنگ را به شقیقه‌اش بگیرد و خود را بکشد! 10 سال فست فوروارد کنید و حالا دلتا توسط چند Little Sister دیگر زنده شده و ماموریتش را برای شکار سوفیا شروع می‌کند.

Command and Conquer

کین، رهبر اخوت ناد، توسط شلیک توپ یونی از فضا خاکستر شده و در موردی دیگر توسط مایکل مکنیل _ با نقش آفرینی Michael Biehn _ به سیخ کشیده شده، ولی همیشه ظاهرا زنده می‌ماند و در بازی C&C بعدی برای هدایت اخوت با کمترین میزان توضیح به زندگی باز می‌گردد.

در واقع به نظر می‌رسد تنها راه کشتن کین این است که کمپانی سازنده EA برای همیشه این فرنچایز را جمع کند!

Mortal Kombat

یک خبر خوب برای بازیگران فیلم‌های آینده Mortal Kombat داریم. کار سخت‌تر این است که کاراکترهایی که تا الان به زندگی باز نگشته‌اند را نام ببریم تا آن‌هایی که مرده باقی مانده‌اند! با تشکر از داستان درهم‌برهمی که پر از سایبورگ، جادو، ارواح، کلون، خدایان و سفر در زمان است، مرگ به ندرت پایان کار در “Outerworld” است.

ساب-زیرو در اولین بازی مرد و به عنوان “Noob Saibot” بازگشت، بعدا به عنوان سایبر ساب-زیرو در MK9 ظاهر شد، دوباره مرد، و هم‌چنان در Mortal Kombat X برگردانده شد. شائوکان در انتهای Mortal Kombat: Armageddon چهل و سه کاراکتر را می‌کشد، روح  لوکنگ توسط شنگ سونگ جذب می‌شود ولی ریدِن کالبدش را به عنوان زامبی احیا می‌کند. و در MK11 کاراکترهای سیندل، نایف ولف، کاتانا، جید، اسموک، ساب-زیرو، کابال و یک مشت دیگر کشته می‌شوند و توسط کوان‌چی زنده می‌شوند.

Super Mario Galaxy

این مورد برای ختم پرونده چطور به نظر می‌رسد؟ در انتهای بازی به معنای کلمه همه به جز ماریو، لویجی و رزالینا با فروپاشی جهان کشته می‌شوند. با این حال با زحمت‌های لوماس یک جهان جدید ساخته می‌شود و همه بازگردانده می‌شوند. اگرچه این موضوع این حقیقت که ماریو مسئول بزرگ‌ترین کشتار دسته جمعی در بازی‌های کامپیوتری است را تغییر نمی‌دهد. حتی تانوس هم با آن همه عظمتش فقط نیمی از جهان را ناپدید کرد، ولی ماریو؟ خب به نظر می‌رسد حقیقت این است که ماریو از هیتلر هم بدتر است!

زمان‌سوار را از راما بخرید

پیام بگذارید